EXCLUSIV! O DISCUȚIE SINCERĂ CU MIHAI ISOP, FONDATORUL URBAN LEGEND, DESPRE SPORT

A mai rămas foarte puțin timp până la super gala Urban Legend 07, care va avea loc sâmbătă, 25 mai, la Sala Sporturilor din Constanța. Echipa Opinia Online a stat de vorbă cu promotorul acestei gale, Mihai Isop, cel care a făcut tot posibilul ca să aducă unii dintre cei mai mari luptători din România și nu numai, la Constanța. Mihai Isop este și antrenor la academia Urban Legend Constanța și are încredere că sportivii pe care îi antrenează vor face toți câte o figură frumoasă. Acesta ne-a vorbit în exclusivitate despre eveniment și lucruri mai puțin știute despre organizarea, promovarea și susținerea Promoției Urban Legend:

 

Ce ne poti spune despre sportivii participanți la evenimentul Urban Legend 07 ,,All Stars” și cine sunt ei?

,,Ne bucrăm că am ajuns la acest nivel competițional și vă pot spune că este încă un pas în realizarea proiectului nostru Urban Legend.L-am denumit ,,All Stars”, datorită faptului că toate starurile locale și nu numai, am reușit să îi reunim în cadrul acestei promoții.Nume ca Silviu Streinu, Ciprian Șchiopu, Robert Orbocea, Mădălin Crăciunică, Cristi Stoica, Edi Chelariu și sportivii în ascensiune cum ar fi Vlăduț Ungureanu și Andrei Tohăneanu, vor ridica încă odată sala în picioare, pe data de 25 mai, la Constanța.”

Ce ne poți spune despre detaliile organizatorice ale acestui eveniment și ce resurse implică organizarea acestuia?

,,Este nevoie de o muncă titanică, dar din fericire avem o echipă incredibilă, începând de la arbitraj până la echipa de promovare și asta ne dă posibilitatea să ne continuăm proiectul și să îndrăznim să sperăm la ce este mai bun.Despre resursele fizice, pot spune că eu și întreaga echipă, începem să muncim pentru eveniment cu cca. 50 de zile înainte.Cât despre resursele financiare, va pot spune că, ne bucurăm să constatăm că din ce în ce mai multe firme din sectorul privat, vin alături de noi și ne susțin.”

Ai menționat de firmele private, dar ce ne poți spune de implicarea autorităților locale din Constanța?

,,În afară de Direcția Județeană de Tineret și Sport, absolut nimeni din nici o structură care ar putea avea posibilitatea să susțină financiar această gală nu o face.Deși se aud tot felul de discuții în mediul online, precum că anumiți oameni politici care sunt în funcții de conducere ar susține acest proiect, mai nou mândrindu-se cu el, adevărul este că nimeni nu a făcut nimic pentru noi (nu este ceva nou ca sportivii să fie lăsați pe dinafară de autoritățile locale), a afirmat râzând, fondatorul Galei Urban Legend, Mihai Isop.Totuși, există o singură persoană care am înțeles că, cochetează cu politica, acesta având o singură condiție, aceea de a ramâne în anonimat.În rest doar vorbe, ca întotdeauna”, a mai afirmat Mihai Isop.

Care sunt previziunile tale cu privire la sportul constănțean în următorii ani?

,,Sincer cred că, în sfârșit vom cunoaște o ascensiune a tuturor sporturilor în perioada imediat următoare.La momentul actual, Constanța are un club de baschet, unul de handbal, o promoție locală (Urban Legend) și o promoție națională.Acesta este din păcate nivelul sportului constănțean în momentul de față.”, o spune cu părere de rău fondatorul Galei Urban Legend.

Ai menționat doar o parte din sporturile constănțene, dar cu restul ce facem?

,,Nu sunt în măsură să afirm ceva sau să fac vreo previziune referitoare la restul ramurilor sportive, pot să afirm că cei din direcție fac eforturi supra-omenești, dar din păcate, doar cei din DJST Constanța sunt împlicați în acest domeniu.Restul autorităților, ca și în toate domeniile, dacă nu este campanie electorală, nu dau 2 lei.”

De ce totuși continui acest proiect, deși nu beneficiezi de aproape nici un ajutor, decât cel din sectorul privat?

,,Păi eu vin dintre sportivi și aceasta este una din principalele mele motivații.Eu nu știu să dau înapoi.Odată ce încep un proiect, il duc până la capăt, indiferent de consecințe.De ce aș renunța?Până cand sportivii noștrii să stea cu capul plecat și cu mâna întinsă?De cele mai multe ori, am periclitat siguranța financiară a familiei mele, pentru acest vis ce se numește ,,Urban Legend”.De multe ori, eu personal am stat cu capul plecat, deși nu îmi stă imi fire, pentru, ori în numele sportivilor noștrii.Atunci apare un sentiment de frustrare, când vezi sportivii că de multe ori au de suferit din cauza traumelor fizice și apare câte un Nea Politicianul, care flutură medaliile și trofeele lor.Mai bine zis, se laudă cu munca noastră, pentru care nu mișcă nici un deget.Din această cauză continui, tocmai ca să nu permit ca alții să își atribuie munca sportivilor.”

Mai avem o singură întrebare: Ce le transmiți sportivilor, invitaților și spectatorilor acestui eveniment?

,,Sportivilor le transmit că într-un final vom avea parte de respectul cuvenit din partea tuturor, invitaților care sunt în mare parte sponsorii Urban Legend le mulțumesc pentru susținere și sprijinul acordat, iar spectatorilor le mulțumesc și pe această cale că prin achiziționarea de bilete susțin atât acest proiect, cât și sportivii participanți la eveniment.Totodată sunt sigur în proporție de 100 % că spectatorii noștrii vor pleca încântați de calitatea și de nivelul luptelor” , a declarat în încheiere Mihai Isop, fondatorul si prmotorul Urban Legend.

Loading...
SHARE