FRANȚA S-A CALIFICAT ÎN SEMIFINALELE MONDIALULUI

Franța și Uruguay s-au întâlnit în primul sfert de finală al Campionatului Mondial din Rusia. Fără Edinson Cavani în teren, accidentat, sud-americanii nu au avut forța necesară de a se lupta de la egal la egal cu adversarii lor. Reprezentativa ”Cocoșului Galic” a deschis scorul în minutul 40, după ce Raphael Varane l-a învins cu capul pe Muslera. În partea a doua francezii au majorat diferența pe tabela de marcaj, în urma unui șut puternic a lui Antoine Griezmann, dar și a unei greșeli a goalkeeper-ului uruguayan. S-a terminat 2-0 pentru Franța, care în urma acestui rezultat merge în careul de ași al Campionatului Mondial. Echipa antrenată de Didier Deschamps va juca acolo cu învingătoarea meciului dintre Brazilia și Belgia.