CALIFICARE DRAMATICĂ PENTRU BELGIA

Belgia și Japonia au oferit luni seară unul dintre cele mai spectaculoase meciuri din optimile de finală ale Campionatului Mondial. După o primă repriză albă, în care ”dracii roșii” au atacat într-una, în parte a doua asiaticii s-au dezlănțuit. Niponii au deschis scorul contrar cursului jocului în minutul în minutul 48 prin Haraguchi, pentru ca patru minute mai târziu Inui să dubleze avantajul echipei sale. Când s-au văzut conduși cu 2-0, belgienii au avut o tresărire de orgoliu. Verthongen a redus din diferență în minutul 69, iar apoi, Fellaini a restabilit egalitatea pe tabela de marcaj. Când toată lumea credea că meciul se îndreaptă spre prelungiri, belgienii au dat lovitura. Chadli a înscris pentru 3 la 2 și a calificat astfel Belgia în sferturile de finală. Hazard și compania vor juca în următoarea fază a competiției împotriva Braziliei lui Neymar.