BRAZILIA TRECE DE MEXIC ȘI MERGE ÎN SFERTURI

Brazilia a întâlnit luni, la Samara, reprezentativa Mexicului, în optimile de finală ale Campionatului Mondial din Rusia. Cele două echipe au demonstrat că au două stiluri asemănătoare de joc. Atât Neymar pentru brazilieni, cât și Chicharito Hernandez pentru mexicani, au încântat publicul cu fentele lor și driblingurile amețitoare. După o primă repriză echilibrată, cele două echipe au intrat egale la cabine, scor 0-0. În minutul 51 Willian a luat o acțiune pe cont propriu pe partea stângă și a centrat în fața porții adverse, de acolo de unde Neymar a înscris cu un plonjon pe spate. Super-starul lui PSG a mers în fața tribunelor mexicane și le-a arătat degetul arătător, sugerându-le să facă liniște. Firmino a înscris și el în minutul 88 și a stabilit scorul final, 2-0 pentru Brazilia. Echipa antrenată de Tite va juca în optimi cu învingătoarea din meciul Belgia-Japonia.