SEARA LUI GRIEZMANN

Finala Europa League, de la Lyon, le-a adus față în față pe Olympique Marseille și Atletico Madrid. Primele 20 de minute au fost extrem de echilibrate, însă apoi, iadul s-a dezlănțuit pentru francezi. Atacantul Antoine Griezmann a deschis scorul pentru spanioli după o gafă monumentală a defensive marseieze. La pauză tabela arăta 1-0, însă după cele 15 minute de odihnă spaniolii au continuat forcingul. Același Griezmann a reușit o scăriță de efect și l-a mai învins odată pe Mandanda. Până la final ibericii au mai marcat o dată, prin Gabi care a primit o pasă foarte bună de la Koke. În urma acestei victorii, Atletico Madrid reușește să câștige trofeul Europa League pentru a treia oară în istoria clubului.